Ücretsiz Blog Aç | Şikayet Et | Yardım

Billurun Gizli Bahçesi

Bir başka Mutfak Sırları Yemek Blogları sitesi

Biberiyeli ve Limonlu Fırın Tavuk (Oven chicken with rosmary and lemon)

Kategori: beyaz etli yemekler — billurdan at 9:18 am on Perşembe, Eylül 20, 2012

Parmaklarınızı yiyeceğiniz bir tarif…

– 1 adet tavuk

– 1 paket (200 gr) tereyağı (oda sıcaklığında)

– 2 yemek kaşığı taze veya kuru biberiye

– 2 adet limon

– tuz,karabiber

Herkesin kendine göre bir fırın tavuk tarifi vardır, ben birçoğunu denedim ama bundan şaşmıyorum, hem kolay, hem öyle fırın torbalarıyla uğraşmıyorsunuz, fırından çıkar çıkmaz servis yapıyorsunuz ve sonuç her zaman mükemmel .

Önce derin bir kapta tereyağı, bir limonun kabuğunun rendesi, biberiye, tuz ve karabiberi karıştırın, yani mıncıklamanız gerekiyor ki tüm bu malzemeler harç haline geliyor. Bu arada fırınınızı 200 derecede ısıtın.

Hafif derin bir fırın tepsisinin altına önce yağlı kağıt sonrada tavuktan sızan suyu altına geçirmemesi için bolca alüminyum folyo koyun. Sonra tavuğunuzu bu tepsinin içine yerleştirin, rendelediğiniz limonun suyunu üzerine sıkarak tavuğu bu su ile ovun. Sonra diğer limonu ikiye kesip birazda biberiye ile tavuğun içine yerleştirin. Tavuğun butlarını baş  kısımlarından yanmaz ip ile bağlayın.Üzerine tereyağlı harcı iyice sürün, tereyağına bulanmayan yer kalmasın ve tavuğunuzu fırına verin.

Tavuğun pişmesi aşağı yukarı 1,5 saat alacak, bu süre içinde sizin yapmanız gereken kızarmaya başladığında ara ara açıp tavuğun saldığı altındaki suyu  bir kaşık veya yemek suyunu çekmeye yarayan bir tür şırınga ile tavuğun üstüne dökerek tavuğun daha güzel kızarmasını sağlamak olacaktır. Kızardığı zaman hemen servis etmeyin, fırını kapatın, alüminyum folyoyu sıkıca değil bolca üzerine kapatarak fırında 10 dakika daha kalmasına izin verin ve daha sonra yanına tarifini yaptığım püre ve haşlanmış mısır ile, veya pilavla servis edebilirsiniz, afiyet olsun, parmaklara dikkat !!!!

 

 Yorum yok »

Henüz yorum yok

RSS Yorum Beslemesi TrackBack URI

Yorum yazın