Ücretsiz Blog Aç | Şikayet Et | Yardım

Billurun Gizli Bahçesi

Bir başka Mutfak Sırları Yemek Blogları sitesi

Lavanta Reçeli (Lavande Jam)

Kategori: kahvaltı — billurdan at 8:01 pm on Cumartesi, Ekim 6, 2012

Favori reçelim….

– 1 su bardağı kadar  lavanta çiçeği ve yaprakları

– 1 bardak çok sıcak su

– 1/2  limon suyu

– 1 bardak tozşeker

– 1 bardak kahverengi şeker

Ben doğrusunu söylemek gerekirse çokda reçel aşığı biri değilimdir ama kızım çok sevdiği için son yıllarda farklı reçeller denemeye başladım. Fakat lavanta reçeli ile ilk karşılaşmamdan sonra fikrim tamamen değişti, ilk görüşte aşk !!! Sizde umarım  tattıktan sonra aynı şeyi düşünürsünüz, hele birde kızarmış ekmeğiniz varsa…..

Neyse gelelim yapılışına, o kadarda kolay ki; lavanta ve yaprakları 1 bardak çok sıcak suyla derin bir cam kaba koyup 30 dk bekletin. Daha sonra yaprak ve çiçekleri süzüp özsuyu 20 dk kaynatın, içine limon suyunu ekleyin, arkasından şekerleri koyun, 7-8 dakika tahta kaşıkla karıştırarak kaynatın, köpüğü alın, reçeliniz hazır, afiyet olsun…

Not:Bu tariften 1 küçük kavanoz reçel çıktı.2 yorum »

   BÜŞRA

06 Kasım 2012 @ 06:13   Cevapla

20 dakika kaynatın demişsiniz ben dün denedim, kısık ateşte 15. dakikada daha 20 dakika dolmadan du buharlaşıp gitti!

       billurdan

    06 Kasım 2012 @ 11:46   Cevapla

    Büşra hanım ne desem bilemedim ben çok sıcak suyun içinde bekletip, kalın tabalı bir tencereyle 20 dk kadar kaynatarak yaptım, tabii 20 dakika ocağın üstüne koyduğumdan itibaren geçen süre acaba siz kaynamasını bekleyipde mi 20 dk üzerine saydınız yada ben tencerenin kapağınıda hafif kapatarak yaptım sonra şekeri eklediğimde kapağı açıp reçelin oluşmasını bekledim, o yüzdenmi sizinki buharlaştı acaba ? tencereniz çok çabuk kaynatıyorsa, ince tabanlı ise süreyi biraz daha kısa tutabilirsiniz, sonuçta su fokurdamaya başladığında şekeri eklemeniz gerekiyor, umarım çözüm bulabilmişimdir, çünkü herkesin mutfak gereçleri birbirinden farklıdır, sonuçtan haberdar ederseniz sevinirim, sevgiler….

RSS Yorum Beslemesi TrackBack URI

Yorum yazın