Çerkes Tavuğu (Circassian Chicken)

biraz daha modernleştirilmiş ve kolaylaştırılmış hali ile….

– 3 adet tavuk göğsü

– 6 dilim kadar bayat ekmek

– 1 bardak dövülmüş ceviz

– 3 diş sarımsak

– 1 adet soğan

– pul biber

– 1 küçük kahve fincanı sıvıyağ

– tuz,biber

3 adet tavuk göğsü bir tencereye soğan ve tuz,biberle  konularak 6 bardak su ile haşlanır. Tavuklar haşlanınca büyük bir karıştırma kabına ekmekler ufalanarak konulur ve bu tavuk suyundan çok sulu olmamak kaydıyla ekmeklerin üzerine dökülür, ekmekler ıslatılır. Bunun üstüne tavuklar küçük parçalar halinde  didilir ve isterseniz elle isterseniz el blenderi ile (ki ben el blender ı kullanıyorum, modernleştirilmiş dememin bir sebebi bu, günümüzün şartlarında daha kolay bir şekilde aynı lezzeti elde edebiliyorsanız ve herkezde beğeniyorsa bence zamandan kazanmanın bir sakıncası yok, diğer bir hususda kinza ve mısır unu kullanmıyorum , bu haliyle daha hafif olduğuna inanıyorum) iyice ekmeklerle karışması ve hafif bulamaç haline gelmesi sağlanır.Ama dikkat edilecek nokta bu karışımın sulu olmamasıdır.Daha sonra üzerine çekilmiş ceviz, çekilmiş sarımsak  ve tuz eklenerek bir kaşık yardımı ile karıştırılır. Bir tarafta sıvıyağ ve pul biber kızdırılır ve karışımın üzerine dökülür, birkaç saat buzdolabında bekledikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun….

                                                                                                                       

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

One thought on “Çerkes Tavuğu (Circassian Chicken)”

  1. zevkle yediğim ama iş yapmaya gelince hep gözümde büyüttüğüm bir tarifti (yemek yapma özürlüsü olduğumdan ) …
    tarif o kadar açık ve noksansız verilmişki yaptım ve nefisssss oldu ….Teşekkür ederim bundan sonra her davetimde hazırlayacağım bir meze olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir