Teksas Hamburger (Texas Hamburger)

Buda kovboy kahvaltısı !!!!!!!

4 kişilik malzeme:

Köfte için;

– 500 gr kıyma

– 1 orta boy soğan

– Worcestershire sosu (varsa, genelde bütün marketlerde var ve etli yemeklere çok güzel tat veriyor)

– 2 yemek kaşığı galeta unu

– 2 yemek kaşığı sıvıyağ

– tuz, biber

Diğer malzemeler.

– Büyük dilimli normal ekmek (ekmeğin biraz tok olmasına dikkat edin)

– kolay eriyen dilim peynir (her bir sandviç için iki adet olacak)

– 3 adet soğan

– kızartma için tereyağı

Yanına: haşlanmış mısır veya az mayonez ve limonsuyuyla hazırlanmış yeşillik

Bu hamburger diğer bildiğimiz fastfood lardan daha doğal ve özellikle çocuklar için daha sağlıklı, ne mayonez nede ketçap içermiyor ve ekmeğide bildiğimiz doğal dilimlenebilir ekmek, hatta ekmek için (ince dilim yapmak kaydıyla) birgün beklemiş trabzon ekmeği kullanırsanız mükemmel olur.

Önce köfte harcını karıştırıp el büyüklüğünde köfteler yapın. Soğanları piyazlık doğrayın, geniş bir tavada 2 küp kadar tereyağını kızdırın ve içine soğanları atıp karamelize olana kadar kızartın. Soğanlar karamelize olduğunda tavanın kenarına çekin ve bu soğanın yağında köfteleri kızartın. Önlü arkalı köfteler kızarınca tavadan bir tabağa alın.

Şimdi dikkat , tavaya ekmekleri koyun, önlü arkalı hafif kızartın, daha sonra alt kapakların üstüne sırayla birer peynir, köfte, bir peynir daha ve karamelize soğanları koyup sıcak olan üst kapakları kapatın. Hamburgerlere biraz bastırın, iç malzemelerle ekmekler iyice birbirlerine yapışsın. Daha sonra birkerede tersini çevirin, ateşi kapatın, hamburgerler birkaç dakika tavada beklesin. Tabaklara alın, yanına garnitürünü koyun, Afiyet olsun…..

 

 

 

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

One thought on “Teksas Hamburger (Texas Hamburger)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir