Sangria

 

– 0,75  litre Rose şarabı

– 1/ 2 bardak  böğürtlen şurubu (alkolsüz hazırlamak isterseniz 1 tam bardak + gazoz kullanılacak)

– 2 adet nektarin

– 2 adet lime (yeşil limon)

– 1 bardak böğürtlen veya ahududu (donmuşda olabilir)

– 1 tatlı kaşığı şeker (veya bal)

– nane yaprakları

Kökeni İspanya, Arjantin gibi ülkelerden gelen bu kokteyl sıcak yaz akşamları için müthiş bir serinleticidir. Alkolsüz olarak hazırlamak isteyenlerin yapması gereken  sadece böğürtlen şurubu ölçüsünü 1 tam bardağa çıkarmak ve içine sade gazoz eklemektir.

Büyükçe bir sürahiye rose, böğürtlen şurubu, ince dilimlenmiş nektarinler, 4 veya 8 e bölünmüş limelar, böğürtlen, şeker ve nane yaprakları hep birlikte konulur, karıştırılır ve buzdolabında 2-3 saat bekletilir, iyice soğuyup tatlar birbirine karıştıktan sonra bardaklara meyvelerdende konularak servis edilir. Afiyet olsun….

 

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

2 thoughts on “Sangria”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir