Peremeç

Annemin kulakları çınlıyordur herhalde…..

Peremeç annemin daha doğrusu bizim ailenin en favori yemeklerinden biridir, ben büyüklerim  kadar usta olmasamda  bugün yapayım, evimizin gelecek nesline (cadı kızım)  aile mirasını aktarayım dedim, umarım yüzlerini kara çıkarmamışımdır…..

– 2 bardak ılıtılmış süt

– 1 paket yaş maya

– 1 tatlı kaşığı şeker

– 1 yumurta

– 1 tutam tuz

– aldığı kadar un

içi için:

– 400 gr kıyma

– 1 büyük soğan (elle ve büyük doğranmış)

– tuz, karabiber

– biraz su

Önce mayayı ılındırılmış sütün içine şeker ile birlikte koyup çözdürün, daha sonra tüm malzemeleri unla birlikte yoğurun, kulak memesi kıvamına gelince bir kenarda nemli bezle dinlendirin.

İç malzemelerini biraz su ile birlikte karıştırın çünkü içinin biraz sulu olmasında yarar var.

Hamuru açacağınız satıhı unlayın, hamurdan yumrukdan biraz küçük toplar koparıp bunları bir kahvaltı tabağı büyüklüğünde açın. İsterseniz yarım ay, isterseniz resimde gördüğünüz ortası açık şekilde kapatın ve kızdırdığınız yağda kızartıp, altın rengini alınca hemen çıkarın, kağıt havlu üzerine alın, biraz tutulabilir hale geldiğinde fazla bekletmeden dilerseniz ayran ile servis yapın, afiyet olsun…..

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

One thought on “Peremeç”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir