Kremalı Kabak Çorbası(Creamy pumpkin soup)

Tatlısıda çok güzeldir ama birde çorbasını deneyin…

– 3 büyük dilim kabak (ayıklanmış , büyük küpler halinde kesilmiş)

– 1 büyük soğan

– 3 sap pırasa (halka halka doğranmış)

– 4 yemek kaşığı zeytinyağı

– 2 adet çarliston biber (halka halka doğranmış)

– 1 diş sarımsak

– 1 çay kaşığı kimyon

– 1 çay kaşığı mahlep

– 1 yemek kaşığı sebze tuzu, az karabiber

– 1 lt kaynamış su veya tavuksuyu (var ise daha lezzetli olur)

– 1/2 paket yemek için kullanılan krema

Derin bir tencerede soğanı küp küp kesip zeytinyağı ile çevirin. Pembeleşmeden içine kabakları, pırasayı, çarliston biberi,  sarımsağı,sebze tuzunu ve  karabiberi  atıp kapağını kapatın, sebzeler kendi suları ile yumuşasınlar. 5-10 dakika sonra içine su veya tavuksuyunu ekleyin, kaynaması için bırakın.

Kabaklar iyice yumuşadığında el blender ı ile iyice çekin, pütür kalmasın, içine mahlep ve kimyonu koyun, altını kısın, içine yarım paket kremayı ekleyip çırpıcı ile tekrar karıştırın, ağır ateşte yarım saat kadar kaynamaya bırakın. Birsüre sonra çorbanızın biraz daha turuncu ve ağdalı olduğunu göreceksiniz, çorbanız hazır, afiyet olsun….

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir