Kalamar Tava (Fried calamari)

– 1/2 kg Kalamar (halka halka dilimlenmiş)

– 1 bardak süt

kızartmak için:

– 1 bardak un

– 1 yemek kaşığı karbonat

– tuz

-sıvıyağ

Kalamarlarınızı 2-3 saat önceden sütün içine koyun. Kızartma yapacağınız zaman bir kağıt havlunun üzerine çıkartın.Bir kapta un, karbonat ve tuzu karıştırın, yağınızı kızdırın ve kalamarlarınızı unlu karışıma bulayıp silkeleyinki üzerlerinde fazla un kalmasın. Kızgın yağa atıp, altın rengini alana kadar kızartın, çıkardığınızda tekrar yağlı kağıda alın sonra tabağa aktarın. Şimdi çıtır çıtır kalamarlarınızı limon ile servis edebilirsiniz, afiyet olsun….

 

 

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

2 thoughts on “Kalamar Tava (Fried calamari)”

    1. bende denemeden önce hayatta yapamam tutturamam sanıyordum, özellikle kalamar tavanın o yumuşaklığını yakalayamayacağımı sanıyordum ama inanın lokantalardaki kadar nefis oluyor, mutlaka deneyin, herkes bayılacak, sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.