Böğürtlen ve Mürdümlü Kırıntı (Crumble) Tart (Crumble with raspberries and plums)

Yemekten yazamıyorum….

 

İnanılmaz iştah kabartıcı bir tarif bu, hem hafif , hem kolay ve emin olun çok kısa sürede silip süpürülebilecek birşey.

Şimdi gelelim tarifimize; bir adet kare veya yuvarlak aşağı yukarı 12 kişilik bir fırın kabına ihtiyacınız var.

Meyveli Kısım için:

– 300-400 gr böğürtlen (tazede olabilir, donmuşda)

– 6-8 adet mürdüm eriği

– 4 kaşık mısır nişastası

– 3/4 bardak tozşeker

– 1/4 bardak vanilya ekstresi

Kırıntı kısım için:

– 1 bardaktan biraz fazla un

– 1/4 bardak tozşeker

– 1/4 bardak kahverengi şeker

– 1/2 bardak yulaf

– 3/4 paket tereyağı (soğuk ve küp küp kesilmiş)

üstü için:

– çırpılmış krema veya vanilyalı dondurma

Önce meyvelerinizi( mürdümlerinizi doğrayarak) bir kaba koyun.Üstüne nişasta,şeker ve vanilyayı döküp karıştırın, biraz beklesin ve sulansınlar.Fırınınızı 200 derecede ısıtın.

Diğer tarafta kuru malzemelerinizi bir karıştırma kabına koyun, tereyağınıda katıp elinizle veya hamur karıştırıcınız varsa onunla kıtır kıtır döküntülü bir karışım oluncaya kadar karıştırın.

Fırın kabınızı alın ve içine sulanmış meyveleri yayın, üstüne kıtır unlu kısmı dökün, yayarak  düzeltin ve fırına verin.

Aşağı yukarı 15 dakika sonra tartın üstü altın rengi olduğunda fırından çıkartın ve krema veya vanilyalı dondurma ile servis yapın.Afiyet olsun….

 

 

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir