Peche Melba

– 4 adet şeftali

– 2 bardak toz şeker

– 3 bardak su

– 1 çubuk  vanilya

– birkaç damla limon

Böğürtlen püresi için:

– 300-400 gr donmuş veya taze böğürtlen

– 4 yemek kaşığı pudra şekeri

– 2 kaşık limon suyu

ve vanilyalı dondurma

Sadelik güzelliktir; bence bu tatlıyı en iyi tanımlayan cümle. Peche Melba ünlü Fransız Şef Auguste Escoffier nin opera sanatçısı Nellie Melba adına yarattığı zarif bir tatlıdır, muhteşem bir opera performansından sonra Nellie Melba ya yapılan bir tür iltifat.

Gelelim tarifimize; Şeftalileri ikiye bölüp çekirdeklerini çıkardıktan sonra su,şeker , vanilya çubuğu ve birkaç damla limon ile kaynatın. İyice piştiklerinde kabuklarını çekip çıkarın.

Diğer tarafta böğürtlen, pudra şekeri ve limon suyunu iyice ezerek karıştırın, hafif  rondodan geçirebilirsiniz.

Soğuyan şeftalileri servis kasesi veya bardaklarına alın, üzerine böğürtlen püresi ve vanilyalı dondurma ile servis yapın, afiyet olsun….

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.