Yeşil Zeytinli Ciabatta (Ciabatta with green olives)

Süngerimsi kısım için:

– 1 tatlı kaşığı kuru maya

– 2 yemek kaşığı sıcak su

– 1/3 bardak oda sıcaklığında su

– 1 bardak herhangi bir ekmek unu

Ekmek için:

– 1 tatlı kaşığı kuru maya

– 3 yemek kaşığı ılık süt

– 2/3 bardak ılık su

– 2 yemek kaşığı zeytinyağı

– 2 bardak ekmek unu

– tuz

– 1 bardak çekirdeksiz doğranmış yeşil zeytin

Ciabatta 2 kademeli hazırlanan bir ekmek. Önce süngerimsi bir hamur elde etmek için bir karışım hazırlamanız gerekiyor, daha sonra ertesi gün bunun üzerine hamuru hazırlıyorsunuz. Bu yüzden bir gece önceden önce maya ve sıcak suyu bir kaba koyun, 5 dakika sonra oda sıcaklığında suyu ve ekmek ununu ekleyip süngerimsi bir hamur elde edin. Bu hamuru streçleyip 1 gece  soğuk bir yerde bırakın.

Sabaha sünger gibi kabarcıklı bir hamur elde ettiğinizi göreceksiniz. Bir başka kapta ikinci kısmın maya ve sütünü karıştırın, 5 dakika bekletin. Bu yeni karışımı, süngerimsi hamuru ve zeytin dışında tüm malzemeleri karıştırın. Yapış yapış bir hamur olacak , bunu zeytinyağlanmış büyük bir cam kaba aktarın, streçleyin ve 1,5 saat bekletin.

1,5 saat sonra üzerine zeytinleri doğrayın ve elinizi unlayarak hamuru alt üst edin, ikiye bölün, her bir hamuru unlanmış yağlı kağıda koyun ve üzerini unla mıncıklayarak  birer uzun oval veya dikdörtgen elde edin. Her iki hamurunda üzerini nemli bezle örtün ve 2 saat bekleyinki hamurlar büyüsün. Bu arada ekmekleri fırına koymadan 1 saat önce fırını 200 derecede ısıtın, eğer ekmek taşınız varsa onu fırına koyunki iyice ısınsın. Sonra hamurları teker teker unlanmış taş veya yağlı kağıda koyarak fırına verin. Üzerleri açık altın rengini alınca çıkartın ve üzerini bir bezle örtün. Sıcacık ekmeğiniz hazır, afiyet olsun….

 

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.