Lavanta Reçeli (Lavande Jam)

Favori reçelim….

– 1 su bardağı kadar  lavanta çiçeği ve yaprakları

– 1 bardak çok sıcak su

– 1/2  limon suyu

– 1 bardak tozşeker

– 1 bardak kahverengi şeker

Ben doğrusunu söylemek gerekirse çokda reçel aşığı biri değilimdir ama kızım çok sevdiği için son yıllarda farklı reçeller denemeye başladım. Fakat lavanta reçeli ile ilk karşılaşmamdan sonra fikrim tamamen değişti, ilk görüşte aşk !!! Sizde umarım  tattıktan sonra aynı şeyi düşünürsünüz, hele birde kızarmış ekmeğiniz varsa…..

Neyse gelelim yapılışına, o kadarda kolay ki; lavanta ve yaprakları 1 bardak çok sıcak suyla derin bir cam kaba koyup 30 dk bekletin. Daha sonra yaprak ve çiçekleri süzüp özsuyu 20 dk kaynatın, içine limon suyunu ekleyin, arkasından şekerleri koyun, 7-8 dakika tahta kaşıkla karıştırarak kaynatın, köpüğü alın, reçeliniz hazır, afiyet olsun…

Not:Bu tariften 1 küçük kavanoz reçel çıktı.

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

2 thoughts on “Lavanta Reçeli (Lavande Jam)”

  1. 20 dakika kaynatın demişsiniz ben dün denedim, kısık ateşte 15. dakikada daha 20 dakika dolmadan du buharlaşıp gitti!

    1. Büşra hanım ne desem bilemedim ben çok sıcak suyun içinde bekletip, kalın tabalı bir tencereyle 20 dk kadar kaynatarak yaptım, tabii 20 dakika ocağın üstüne koyduğumdan itibaren geçen süre acaba siz kaynamasını bekleyipde mi 20 dk üzerine saydınız yada ben tencerenin kapağınıda hafif kapatarak yaptım sonra şekeri eklediğimde kapağı açıp reçelin oluşmasını bekledim, o yüzdenmi sizinki buharlaştı acaba ? tencereniz çok çabuk kaynatıyorsa, ince tabanlı ise süreyi biraz daha kısa tutabilirsiniz, sonuçta su fokurdamaya başladığında şekeri eklemeniz gerekiyor, umarım çözüm bulabilmişimdir, çünkü herkesin mutfak gereçleri birbirinden farklıdır, sonuçtan haberdar ederseniz sevinirim, sevgiler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.