Karanfilli Portakal Reçeli (Orange jam with cloves)

– 3 adet büyük kalın kabuklu portakal

– 3 bardak şeker

– 10-12 adet karanfil

– 1/2 limonsuyu

Portakalların kabuklarını soyup, kabukları küp küp doğrayın ve üzerini geçecek kadar su ile 20 şer dakikalık 2 seferde haşlayıp sularını dökün, acılıkları gitsin.

Portakalların içlerini rondodan geçirin, haşlanmış kabuklar ve şekerle birlikte içine 1/2 bardakta ılık su ekleyerek üzerinde köpükler oluncaya kadar pişirin. Köpükler oluştuğunda bunları bir kaşık yardımı ile temizleyip içine karanfilleri ve yarım limonun suyunuda koyarak  10 dakika daha pişirin ve kenara alın. Soğumasını bekleyip şişelere doldurun, afiyet olsun….

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir