Mascarponeli Ayva Tatlısı (Quince dessert with mascarpone)

Kışın habercisi….

– 4 adet ayva

– 1,5 bardak toz şeker

– 2 bardak su

– 10-15 adet karanfil

– yarım limon

– 3-5 damla kırmızı gıda boyası

– mascarpone

Kışın geldiğini anlatan en sevdiğim meyve tatlılarından biri, sadece gelenekselden biraz ayrılıp kaymak yerine mascarpone kullandım ve hiçde fena olmadı, sizlerede tavsiye ederim.

Ayvaları soyun ve ortalarını çıkarın, yanlız çekirdekleri saklayın. Ayvaları yarım limon ile ovun. Suyu karanfil ve ayva çekirdekleri ile birlikte fokurdayana kadar kaynatın. Kaynayınca ayvaları içine atın, ayvalar biraz yumuşayınca şekeri katın, 10 dakika sonra gıda boyasınıda ekleyin ve ayvalar iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

Pişirme işlemi bitince bir kenarda soğumaya alın, daha sonra ayvaları altındaki suyu ile servis tabağına alıp buzdolabında 1-2 saat bekletin ve servis yapacağınız zaman üzerine 1 kaşık  jölemsi suyundan (ki bence ayva tatlısının en güzel kısmıdır) ve  mascarpone koyun, ayva tatlınız hazır, afiyet olsun…..

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir