Haşhaşlı Beigli (Beigli with poppy seed)

Hamuru için :

– 2,5 bardak un

– 250 gr tereyağı (erimiş)1 paket

– 50 gr şeker

– 2 yumurta

– 1 paket yaşmaya

– 100 ml ılık süt

İçi için:

– 300 gr haşhaş

– 200 gr şeker

– 1 tatlı kaşığı vanilya

– 50 gr sultani üzüm

– 2 yemek kaşığı kayısı veya mürdüm reçeli (veya yakışacağını düşündüğünüz herhengi bir reçel)

– 100 ml süt

Üstü için:

– 1 yumurta (sarısı ve beyazı ayrı)

Beigli macarların yılbaşına yakın değişik iç malzemeleri (ceviz, mürdüm , haşhaş) ile hazırladıkları en ünlü hamurişi çeşitlerinden biridir. Aslında bir çeşit yılbaşı keki bile diyebiliriz. Pişirilen her beigli farklı anlamlar taşır; haşhaşlı olan iyi bir evlilik ve doğurganlığı veya cevizli olan sağlıklı hayatı temsil eder. Almanca  ‘beugen’  den türemiş  olan bükülmüş anlamına gelir. Umarım sizlerde dener ve beğenirsiniz.

Önce hamur için gerekli mayayı sütte çözdürün. Daha sonra hamur için gerekli tüm malzemeleride karıştırıp yumuşak bir hamur elde edin. Hamuru yağlı kağıt serili bir kabın içinde ikiye bölerek ve üstünü streçleyerek 2 saat kadar buzdolabında bekletin.

İç malzemesini karıştırın. Fırınınızı 200 derecede ısıtın. 2 saat sonra buzdolabından çıkardığınız hamurları teker teker dikdörtgen şeklinde açın. Dikkat edin sakın çok ince olmasınlar. Hazırladığınız içide ikiye bölün, her bir hamurun içine kenarlardan 1 er cm kalacak şekilde yayın. Sonra hamurları rulo şeklinde sarıp yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine koyun.

Önce üzerlerine yumurta sarısını sürün, 30 dakika iyice sarıyı emince yumurta beyazını sürün ve fırına verin. Üstleri kahverengi oluncaya kadar pişirin. Piştikten sonra fırından alıp üzerlerine hiçbirşey örtmeden soğutun ve dilimleyerek servis edin, afiyet olsun….

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir