Sebzeli Sulu Köfte (Vegetable Meatball Stew)

Köfte için:

– 500 gr kıyma

– 1,5 kahve fincanı pirinç

– tuz, karabiber

– 1 bardak un

Çorba için:

– 2 adet havuç

– 1 adet kerevizin yeşil sapları

– 1 adet büyük soğan

– 1/2 bardak sıvıyağ

– 1/2 limonsuyu

Terbiye için:

– 5-6 yemek kaşığı yoğurt

– 1 yumurta

– 4 yemek kaşığı un

– 1 fiske tuz

Önce bir tepsiye unu koyun, köfte malzemelerini karıştırıp küçük top köfteler yapın ve köfteleri unlu tepsiye dizin.

Geniş ve derin bir tencereye sıvıyağı koyun, soğanı küp küp doğrayıp yumuşayıncaya kadar kavurun. Sonra soğan ve kerevizleri küçük doğrayıp atın, yumuşayıncaya kadar pişirin ve içine limonsuyunu katın. 6 bardak sıcak su ekleyin.İyice fokurdayınca tepside sallayıp unladığınız köfteleri suya atın.

Köfteler kaynayıncaya kadar bir kapta terbiye malzemesini karıştırın, çırpın.Köfte ve pirinçlerin piştiğini anladığınızda kaynayan köftenin suyundan birkaç kepçe alıp yavaş yavaş terbiyeye katıp çırpın.Tencerenin altını kısın, iyice sulanan terbiyeyi  köftelere katın, karıştırmaya devam edin. Hafif ateşte 10 dk daha kaynatın ve sulu köfteniz servise hazır, afiyet olsun…..

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir