Portakallı Çikolatalı Mousse (Pots de Creme a l’orange)

pots

– 200 gr yarı tatlı damla çikolata

– 3 yumurta

– 1 tatlı kaşığı Grand Marnier veya Portakal likörü

– 3/4 bardak çok sıcak  koyu az şekerli kahve

– 1 portakal kabuğu rendesi

– bir çay kaşığı ucu ile tuz

üstü için:

– 1,5 bardak çırpılabilir krema

– 1 tatlı kaşığı pudra şekeri

– portakal rendesi

Bugün size hem harika hemde yapımı çok kolay olan bir yılbaşı tatlısı tarif edeceğim. Bu kadar kolay olmasına rağmen lezzeti saatlerce uğraştığınız tatlılardan çok daha güzel , görüntüsüde muhteşemdir.

Önce damla çikolataları ve yumurtaları blenderınıza atıp bir güzel çekin. İçine grand marnier veya portakal likörünü, portakal rendesini, kahveyi ve az tuzu koyup tekrar çekin.Karışımı bardaklara paylaştırın ve buzdolabına koyun, katılaşsınlar.

Siz bu arada kremayı ve pudra şekerini çırpın ve onuda buzdolabına koyun, soğusun.

1 saat sonra mousse ları buzdolabından çıkarıp üzerine 1 er yemek kaşığı krema koyun ve portakal rendeleyin, pots de creme (po dö krem) leriniz hazır, afiyet olsun….

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir