Sülün Çorbası (Pheasant soup)

sülün

– 1 adet sülün

– 2 adet patates

– 2 adet havuç

– 2 baş sarımsak

– 1 büyük soğan

– 2 yemek kaşığı tereyağı

– 2 yemek kaşığı provence baharat karışımı (adaçayı, rezene,basilika,kekik ve lavanta karışımıdır)

– tuz,karabiber

– az tel şehriye (tercihe bağlı)

Genelde sülün çorbası konsome olarak servis edilir ama ben biraz daha vitaminli ve kızımın damak tadına uygun şekilde hazırladım , çok lezzetli oldu, umarım sizlerde beğenirsiniz.

Öncelikle sülünü tuz ve karabiberle ovup içine provence baharatlarını koyun, bacaklarını yanmaz iple bağlayın.

Sebzeleri soyun ve büyükçe doğrayın, geniş ve derince bir tencereye tereyağını koyup eritin, iyice kızınca içine sülünü ve sebzeleri koyup çevirerek kızartın. Hepsi kızardığında 5-6 bardak sıcak su ekleyin.Orta ateşte pişmeye bırakın.

Sülün piştiğinde tüm sebzeleri ve sülünü bir tabağa alın. Sadece ayıkladığınız sülünün etlerini  kaynayan çorbanın içine şehriye ile birlikte atın (ben şehriyeyi kızım sevdiği için koydum, siz isterseniz koymayabilirsiniz).Altını kapatın. Şehriyeler yumuşadığında çorbanız servise hazır, afiyet olsun….

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir