Bezeli Tiramisu (Merinque Tiramisu)

Birde böyle deneyin…..

tiramisu

Beze için;

– 6 adet yumurta beyazı

– 1 bardak tozşeker

– 3/4 bardak kahverengi şeker

Krema kısmı için:

– 300 gr  krema

– 300 gr mascarpone

– 3-4 yemek kaşığı çok koyu şekerli kahve

– 1 tatlı kaşığı kahve likörü

– 1 tatlı kaşığı vanilya ekstresi

üstü için:

– kakao

– rendelenmiş veya ince kıyılmış bitter çikolata

Öncelikle iki adet ayrı ayrı yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine ihtiyacınız var.

Tiramisunun beze kısmını hazırlamaya başlamadan önce fırınınızı 150 derecede ısıtın. Derin bir çırpma kabında yumurta beyazlarını küçük tepecikler oluşacak kadar çırpın. Bu arada aralıklarla şekerleri katmayı unutmayın. Bu işlem aşağı yukarı 15-20 dakikanızı alacak.

Daha sonra katılaşan yumurta beyazlarını 2 adet 26 cm çapında daire oluşturacak şekilde yağlı kağıtların üzerine yayın ve 2 adet bezeyi fırına verin. Bezeler pembeleşinceye kadar (40-50 dakika) pişirin. Pişen bezeleri fırından çıkarmayın, fırının kapağı hafif açık şekilde soğutun.

Bu arada kremayı katılaşıncaya kadar çırpın ve daha sonra diğer malzemeleri katıp karıştırın.

Bezeleri dikkatlice yağlı kağıttan ayırın, genelde kenarlar kırılıyor ama önemli olan ortaların tek parça olması.Geniş yuvarlak bir servis tabağı alıp önce bir bezeyi tabağa yerleştirin, araya hazırladığınız kremayı sürün, üstüne kakao ve rende çikolata serpiştirin. Daha sonra üzerine 2. bezeyi yerleştirin, aynı şekilde kakao ve rende çikolata serpin, 1 saat kadar buzdolabında bekletip servis yapın, afiyet olsun….

 

 

 

 

 

 

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir