Ahtapot Salatası (İnsalata di piovra)

ahtapot

– 1 kglık ahtapot

– 3 büyük diş sarımsak

– 1 limonsuyu

-8-10  yemek kaşığı zeytinyağı

– 1 çay kaşığı tuz

– 1 çay kaşığı karabiber

– 3 yemek kaşığı sirke (haşlamak için)

– birkaç yaprak yeşillik

Ahtapotu iyice yıkayıp kafa kısmını çıkarın ve derin bir tencerede sirke ve tuzla aşağı yukarı 1 saat haşlayın.

Haşlandığını anlamak için bıçak batırıp yumuşayıp yumuşamadığına bakın, haşlanmış tavuk eti gibi bir his veriyorsa pişmiştir, tencereyi soğuk suyun altına koyun. Elle tutulabilir derecede soğuyunca teker teker bacakları koparıp üzerindeki koyu renk deriyi akar suda temizleyin, bembeyaz bir et çıkması lazım.

Ahtapotları kalın doğrayın, ezilmiş sarımsak, limonsuyu,tuz,karabiber ve zeytinyağı ile karıştırın, en son doğranmış yeşilliği katın ve limonla servis yapın, afiyet olsun….

Yayınlayan

billurdan

6 ocak 1971 İstanbul doğumluyum, çocukluk yıllarımda birsüre Amerikaday dım, daha sonra liseye kadar Ankara da okudum, sonra tekrar bir süreliğine İtalya ya gittim, bir kaç sene üniversiteye University of Maryland de devam ettim ama tekrar Ankara ya dönüp Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdim,daha sonra Tekstilbank ta çalışmaya başladım, 7 sene bankada İthalat ihracat bölümünde çalıştım, daha sonra 2005 senesinde kızımı Kiev de dünyaya getirdim, çalışmayı bıraktım şu anda halen yurtdışında ikamet etmekteyim, daha önceki satırlarımdanda anlaşılacağı üzere birçok yer gezdim ve bu benim mutfak bilgimi hem zenginleştirdi hemde bende bir tutku haline getirdi. Ama ençok hangi kültürden etkilendiniz derseniz herhalde buna İtalya olarak cevap verebilirim. En çok arzu ettiğim şey birgün kendime ait bir yer açmak ve bu kızım İpeğinde benden beklediği ve gerçekleştiğindede çok mutlu olacağı birşey...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.